1. « Wróć do  
  2. « Wróć do   Informacje
  3. Jaki olej do silnika? Czyli właściwy dobór oleju silnikowego
Jaki olej do silnika? Czyli właściwy dobór oleju silnikowego

Jaki olej do silnika? Czyli właściwy dobór oleju silnikowego

2021-07-26 14:56:04

„Nie smarujesz, nie jedziesz!” – to powtarzane jak mantra motto mechaniczne genialnie sprowadza ważność oleju do jednego zdania. Dzisiaj weźmiemy pod lupę temat oleju silnikowego oraz to, dlaczego jest on tak ważny

Olej stanowi podstawę działania każdego silnika (nie tylko samochodowego). Wiadomo, że ruchome mechanizmy, takie jak – tłoki, wały, zawory – powodują ciągłe tarcie metalowych elementów, a co za tym idzie: ich szybsze zużycie. Olej silnikowy jest płynem, który zmniejsza tarcie i sprawia, że praca silnika jest bardziej płynna. Przedłuża także żywotność elementów składowych.

Olej silnikowy ma oczywiście szereg innych zadań. Ciągła praca silnika podwyższa jego temperaturę, a to zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń lub przegrzania. Olej silnikowy schładza silnik i dzięki swoim właściwościom zapobiega korodowaniu niektórych elementów.

Dobry olej silnikowy oczyszcza także silnik z zanieczyszczeń. Zbiera zanieczyszczenia w postaci cząsteczek kurzu i sadzy przenosi je do filtra oleju, gdzie zostają uwięzione. Zmniejsza to ryzyko gromadzenia się brudu w zakamarkach silnika oraz jego późniejszego uszkodzenia. Ten szereg korzyści płynących ze stosowania oleju pokazuje, że należy dbać o olej i często go wymieniać. 

Oznaczenia na olejach silnikowych

Wchodząc do sklepu motoryzacyjnego, zobaczysz na półkach oleje silnikowe z różnymi oznaczeniami. Są trzy podstawowe rodzaje olejów, które dzielimy ze względu na bazę olejową:

  • Syntetyczne
  • Półsyntetyczne
  • Mineralne

Dla wyboru lepkości oleju korzysta się z klasyfikacji SAE. Ta klasyfikacja dzieli oleje na zimowe (W) i letnie. Liczby oznaczają zaś w niej zachowywanie właściwości smarnych w niskich i wysokich temperaturach.

Klasy zimowe olejów są ustalane się na podstawie maksymalnej lepkości, jaką osiągają przy danej temperaturze, granicznej temperaturze pompowalności oraz minimalnej lepkości w temperaturze 100 st. C. Natomiast klasy letnie — według minimalnej i maksymalnej lepkość w temperaturze 100 st. C. oraz minimalnej lepkości w temperaturze 150 st. C.

Pojawia się jednak pytanie: Jaki olej silnikowy wybrać? 

Jaki olej do silnika benzynowego?

Jednym z niezbędnych elementów konserwacji silnika jest częsta wymiana oleju. Odpowiedź na pytanie: jaki wybrać olej do silnika benzynowego?, wcale nie jest taka prosta. Jest to związane z rodzajem silników. Dla przykładu: rodzinne kombi będzie potrzebowało nieco innego oleju niż 3-litrowa, sportowa bestia. Duże znaczenie ma też czy auto jest nowe, czy może nieco bardziej wyeksploatowane. 

Do silników spalinowych o dużych przebiegach poleca się używać olej o wyższej lepkości.

Dodatkowa instalacja gazowa wymaga częstszej wymiany oleju (najlepiej co 10 tys. km), gdyż LPG zawiera dużo dodatków siarki, które niszczą cenne dodatki i sprawiają, że olej traci swoje pozytywne właściwości.

Warto mieć na uwadze, jaki olej silnikowy zaleca producent samochodu. O tę informację możesz zapytać w ASO, lub instrukcji technicznej dołączonej do pojazdu. 

Jaki olej do silnika diesla?

W wyborze oleju do silnika diesla warto zwrócić uwagę na jeden, bardzo ważny aspekt. Jedną z właściwości silników diesla jest produkcja dużej ilości sadzy podczas pracy. Ten rodzaj zanieczyszczenia może spowodować poważne zniszczenia w silniku. Olej do silnika diesla musi mieć w swoim składzie dyspersanty, które rozpuszczają sadzę i pozostawiają w formie rozproszonej, by swobodnie pływały w oleju, nie osadzając się na korbowodzie czy tłokach. 

Możesz również zwracać uwagę na producenta oleju i cenę — jednak nie powinny to być główne wyznaczniki Twoich zakupów motoryzacyjnych.